12/7&8/2017 – Leopoldsburg
- Cultureel Centrum
- Kastanje dreef 1
- 20h15
- Direction: Adjudant-Majoor Onderkapelmeester Dirk Acquet
PROGRAM
- La Forza del Destino, Ouverture (G. Verdi)
- Dances of Galanta (Z. Kodaly – Arr. J. Van de Braak)
- Fantaisie Brillante sur Carmen (F. Borne – Arr. Ch. Kirpes)
Soloist: Kapitein-Kommandant Yves Segers (Western concert flute)
|
- Alternances (A. Waignein)
- Star Wars (J. Williams)
- March of the 18e Bataljon Logistiek (F. Wantier)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
12/01/2017 – Brussels
Gala Concert on the occasion
of the Celebration of the King
Organized Under the Patronage of General Marc Compernol,
Aide-de-camp of H.M. the King and Chief of Defense,
by “The Friends of the Royal Symphonic Band of the Belgian Guides”
- 20h
- Palais des Beaux-Arts
PROGRAM
- Overture to the opera “Guillaume Tell” – Gioacchino Rossini
- Cello Concerto in B-minor, opus 104 – Antonin Dvorák
– Allegro
– Adagio, ma non troppo
– Finale: Allegro moderato – andante – allegro vivo
Soloist: Santiago Cañón-Valencia, 3rd Laureate of the Queen Elisabeth International Music Competition 2017
- Intermission
- The Sorcerer’s apprentice – Paul Dukas
- Dance of the Hours from the opera “La Gioconda” – Amilcare Ponchielli
- Selection from the ballet “The Nutcracker” – Pyotr Ilyich Tchaikovsky
- March of the 1st Guides Regiment – Jean-Valentin Bender
|
Regular reservations
via Bozar
Phone: 02/507 82 00
Email: tickets@bozar.be
www.bozar.be
Tickets
Category I: 40 €
Category II: 30 €
Category III: 20 €
Category IV: 10 €
Reductions for group:
Min 10 persons: 10%
Min 30 persons: 20%
|
Preferred seating
via AMRG
Including 1 Cat I ticket and
1 drink at the intermission:
49 € per person
|
Reception after the concert
via AMRG
Hall Terarken
21 € per person
|
The reservation is effective upon payment
before November 14, 2017
on the account BE96 0012 2399 5005
of the ASBL "Les Amis de la MRG"
(No group reductions)
|
With the support of:
11/23&24/2017 – Marche-en-Famenne
- Centre Culturel
- Chaussée de l’Ourthe 74
- 6900 Marche-en-Famenne
- 19h30
PROGRAM
- La Dame de Pique – Ouverture (F. von Suppé – Arr. F. Rogister )
- Concerto for Cello and Wind Orchestra (F. Gulda)
– Ouverture
– Idylle
– Cadenza
– Menuett
– Finale alla Marcia
Soloist: Pierre Fontenelle
|
- Marche Slave (P.I. Tchaikowsky – Arr. F. Rogister)
- Gayaneh – Suite (A. Khachaturian – Arr. J. Schyns)
– Danse du Sabre
– Danse des jeunes filles
– Danse des montagnards
– Gopak
– Lullaby (Berceuse)
– Lezghinka
- Marche du 4e Bataillon Logistique (G. Devenijns)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
10/27/2017 – Uccle
- Centre Culturel
- Rue Rouge 47
- 20h
PROGRAM
- Le Roi d’Ys – Ouverture (E. Lalo)
- Concerto pour violon N° 1 en G Petit (M. Bruch)
– Allegro moderato
– Adagio
– Allegro energico
Soloist: Lorenzo Gatto (violon)
|
- Résilience (K. Coulembier)
- L’Arlésienne (G. Bizet)
– Prélude
– Intermezzo
– Menuet
– Farandole
- Polovtiaanse Dansen (A. Borodin)
- Marche du Service Médical (R. De Ceuninck)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
10/19/2017 – Leuven
PROGRAM
- L’Invitation à la Valse (C.M. Von Weber – Arr. A. Prevost)
- Danse Bachanale (C. Saint-Saens – Arr. J. Schyns)
- L’Oiseau de feu (I. Stravinsky)
- Valse Sacrée (F. Devreese)
|
- Adios Nonino (A. Piazolla – Arr. P. Kleine Schaars)
Soloist: Ivan Smeulders (Bandoneon)
- Andres Contrabanddista. Paso-Doble (O. Navarro)
- Bloemendans uit “Notenkraker Suite” (P.I. Tchaikovsky – Arr. J. Schyns)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
09/22/2017 – Brussels
09/08/2017 – Affligem
- Sporthal Bellekouter
- Bellestraat 99 – 1790 Affligem
- 20h
PROGRAM
- Carnaval Romain – Ouverture (H. Berlioz)
- L’ombre du vent (L. Bômont)
– Le cimetière des livres oubliés
– Pénélope et Julian
– Villa Aldaya
- Danzon N° 2 (A. Marquez)
|
- Travel Music (R. Groslot)
- West Side Story (L. Bernstein)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
09/02/2017 – Antwerpen Taptoe
- Grote Markt
- Antwerpen
- 20h
PROGRAM
- Marche des Guides (Antoine Quinet)
- Mars van het 4e Escadron (Arthur Prévost)
- Leichte Cavalerie (Franz von Suppé)
- Mars van het 1e Escadron (Arthur Prévost)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
08/25/2017 – Kessenich
- Sportzaal De Dom
- Meierstraat 46 – 3640 Kinrooi
- 20h
PROGRAM
- De Verkochte Bruid – Ouverture (B. Smetana)
- Concerto for Tuba (Philippe Sparke)
Soloist: Bernd van Echelpoel (Bas Tuba)
- Réminiscence Diabolique (Alexandre Kosmicki)
- Praise Jérusalem (Alfred Reed)
|
- Sinfonia Hungarica (J. Van der Roost)
– Attila
– Arpad
– Istvan
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
08/24/2017 – Koksijde
- OLV Ter Duinen Kerk
- Kerkplein – 8670 Koksijde
- 19h30
- Pre-sale cards €20 – On site at €25
PROGRAM
- De Verkochte Bruid – Ouverture (B. Smetana)
- Pianoconcerto (G. Gershwin)
Soloist: Librecht Vanbeckevoort (piano)
- Praise Jérusalem (Alfred Reed)
|
- Romeo en Julia (P.I. Tchaïkovski)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
07/13/2017 – Kerkrade
- Rodahal – Europaplein 1
- 6461 AD Kerkrade
- 20h
PROGRAM
- The Tsar’s Bride – Ouverture (Nicolai Rimsky-Korsakov – Arr. José Schyns)
- Anders (Bernard Van Beurden)
- Poséidon (Hardy Mertens)
– Poseidon arises from the Sea
– Voyages in the Golden Carriage
– The Creation of the First Horse
– The Adultery with Medousa
– The Wrath of Athena
– The Love for Gaia
– Poseidon’s undisputed Divinity
Soloist: René Pagen (Hoorn)
- Vallflickans dans from “Bergakungen” (Hugo Alfven – Arr. José Schyns)
|
- Rapsodie Polyrythmique part 1 Saturale (Jules Strens)
- Réminiscence diabolique (Alexandre Kosmicki)
- Mutations (Bart Picqueur)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
06/23/2017 – Kaprijke
- Sportzaal Berkakker
- Alfred De Taeyestraat 40 – 9970 Kaprijke
- 19h30
PROGRAM
- La Gazza Ladra – Ouverture (G. Rossini – Arr. J. Schyns)
- Mutations (B. Picqueur)
- Duende (L.S. Alarcon)
- Hongaarse Dans N° 5 (J. Brahms)
|
- West Side Story (L. Bernstein)
- The Cowboys (J. Williams – Arr. J. Curnow)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
05/11/2017 – Breda
- Het Spanjaardsgat – Kasteelplein
- 21h
PROGRAM
- La Gazza Ladra – Ouverture (G. Rossini – Arr. J. Schyns)
- The Sword and the Crown (E. Gregson)
Met Thebaanse trompetters, leden van het trompetterkorps
- Cadenzen van de Cavalerie (A. Prévost)
– Stap
– Draf
– Galop
Met het Trompetterkorps
|
- Danse funambulesque (J. Strens)
- Italia (A. Casella – Arr. A. Prevost)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
05/04/2017 – Mons
- Église Sainte-Waudru – Place du chapitre 1
- 20h
PROGRAM
- Russlan et Ludmilla – Overture (M. Glinka – Arr. J. Schyns)
- L’ombre du vent (L. Bômont)
– Le cimetière des livres oubliés
– Pénélope & Julian (Béatrice & Daniel)
- Passacaglia et Fugue (J.S. Bach – O. Respighi – Arr. D. McLain)
- Toccata de la 5e Symphonie (C.M. Widor – Arr. A. Prévost)
|
- Toccata & Fugue (J.S. Bach – Arr. A. Prévost)
- The Sword and the Crown (E. Gregson)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
04/27/2017 – Brussels
- Conservatoire Royal de Bruxelles – Rue de la Régence, 30 – 1000 Brussels
- Contact: BOZAR 02/507 82 00
- 20h
PROGRAM
- Sonnerie pour un anniversaire Royal (J. Leduc)
- Concerto Grosso 2000 (A. Laporte)
- Il Vento della vita (H. Mertens)
Soloist Horn: Anthony Devriendt – Bart Cypers – Emma Van den Ecker – Brecht Vandenbogaerde – Joannes van Meensel – Kaat Macours
|
- Creation (P. Swinnen)
- Résurgence Diabolique (A. Kosmicki)
- Danzon N° 4 (A. Marquez)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
04/25/2017 – Oostende
- C.C. De Grote Post – Hendrik Serruyslaan 18A
PROGRAM
- Hammersmith (Gustav Holst)
- Lincolnshire Posy (Percy Grainger)
- Spartacus (Jan van der Roost)
|
- Candidate 1 – 10h30 to 10h50
- Candidate 2 – 10h55 to 11h15
- Candidate 3 – 11h20 to 11h40
- Candidate 4 – 11h45 to 12h05
- Candidate 5 – 12h10 to 12h30
- Intermission – 12h30 to 14h00
- Candidate 6 – 14h00 to 14h20
- Candidate 7 – 14h25 to 14h45
- Candidate 8 – 14h50 to 15h10
- Candidate 9 – 15hh15 to 15h35
- Candidate 10 – 15h40 to 16h00
|
03/30/2017 – Boom
- De Steiger
- Spillemaeckersstraat 7 – 2850 Boom
- 20h15
PROGRAM
- Willem Tell – Ouverture (G. Rossini)
- Orgia (F. Glorieux)
- Four Dances of Estancia (A. Ginastera)
– Los trabajadores agricolas
– Danza del Trigo
– Los Peones de hacienda
– Danza Final
- Cadenzen van de Cavalerie (A. Prevost)
– Au pas
– Au trot
– Au galop
|
- Polovtsiaanse Dansen (A. Borodin)
- Notenkraker Suite (P.I. Tchaikovsky)
– Miniatuur Ouverture
– Mars
– Dans van de suikerboon fee
– Trepak
– Arabische Dans
– Chinese Dans
– Dans van de rietfluitjes
– Bloemenwals
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
03/28/2017 – Antwerpen
- In de Singel
- Georganiseerd door het Militair Commando van de Provincie Antwerpen
- Met Paul Michiels
- 20h
PROGRAM
- Willem Tell – Ouverture (G. Rossini)
- The Tsar’s Bride (N. Rimsky-Korsakov – Arr. J. Schyns)
- Four Dances of Estancia (A. Ginastera)
– Los trabajadores agricolas
– Danza del Trigo
– Los Peones de hacienda
– Danza Final
- Slavische Dans N° 8 (A. Dvorak)
|
- Gastoptreden / Prestation Paul Michiels
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
03/23/2017 – Mons
03/03/2017 – Rochefort
- Centre Culturel – Rue de Behogne
- 20h
PROGRAM
- The Tsar’s Bride – Overture (N. Rimsky-Korsakov – Arr. J. Schyns)
- Rhapsodie Polyrythmique (J. Strens)
– Saturnale
– Intermède
– Carnaval d’été
- Résurgence Diabolique (A. Kosmicki)
|
- Danse Bachanale de Samson et Dalila (C. Saint-Saëns – Arr. J.Schyns)
- Duende (Alarcon)
- Danses Polovtiennes (A. Borodin)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
02/02/2017 – Brussels
- Conservatoire Royal de Bruxelles – Rue de la Régence, 30 – 1000 Brussels
- Contact: BOZAR 02/507 82 00
- 20h
PROGRAM
- Life (André Waignein)
- Alternances (André Waignein)
- Rhapsody for Alto Saxophone (André Waignein)
Soloist: Raf Cornelis (Alto Saxophone)
|
- Divergences (André Waignein)
- Itinérances Temporelles (André Waignein)
- Dunamis (André Waignein)
- March of the 1st Guides Regiment (J.V. Bender)
|
Activities from 2016 are here.
Activities from 2015 are here.
Activities from 2014 are here.
Activities from 2013 are here.